Me 262 - překrucování historie

 

( Převza to z https://zpravy.idnes.cz/muzeum-odmitlo-hakovy-kriz-na-messerschmittu-modelari-se-bouri-pw8-/domaci.asp?c=A090621_010618_domaci_jw )
 
Letecké muzeum v pražských Kbelích otevřelo novou expozici - hangár s letadly z druhé světové války. Vedle strojů převážně ruské výroby stojí první nasazené proudové letadlo, slavný Messerschmitt 262. Nemá ale hákový kříž na svislé ocasní ploše. Modeláři proto mluví o falšování historie.
Messerschmitt Me 262 bez hákového kříže na svislé ocasní ploše (20. června 2009)foto: Jan Wirnitzer, iDNES.cz

Messerschmitt Me 262 bez hákového kříže na svislé ocasní ploše (20. června 2009)

Messerschmitt Me 262 bez hákového kříže na svislé ocasní ploše (20. června 2009)Messerschmitt Me 262 bez hákového kříže na svislé ocasní ploše (20. června 2009)Messerschmitt Me 262 bez hákového kříže na svislé ocasní ploše (20. června 2009)Messerschmitt Me 262 ve válečném německém provedení (nedatovaný snímek. Prohlédni fotky
. Přehraj video

Dvousedadlový messerschmitt Me 262 Schwalbe, známý jako "švalbina", patří mezi hlavní lákadla nově otevřené expozice v hangáru Karla Janouška (československého maršála, legionáře a organizátora československých jednotek v Královském letectvu Velké Británie - pozn. red.). A vlastně celého muzea vůbec. Ale ne všem se zpracování ojedinělého stroje líbí.

Letadlo totiž původně mělo československé barvy - ustupující Němci už ho nedostavěli. A československému letectvu se hodilo na výcvik, proto ho zprovoznilo. S označením Avia CS-92.

"To letadlo je dvousedadlový stroj, dokompletovaný po válce v českých zemích. Na dochovaných fotografiích ho máme jen bez zadní části, ta vznikla až po válce," vysvětluje ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek.

Messerschmitt Me 262 bez hákového kříže na svislé ocasní ploše (20. června 2009)Messerschmitt Me 262 bez hákového kříže na svislé ocasní ploše (20. června 2009)

"Je typově jediná, kterou máme (muzeum má Me 262 v čs. provedení, ten je ale jednomístný - pozn. red.). 'Marking' jsme nechali předělat na německý, logicky ta svastika na zadní směrovce nikdy nebyla," dodává. Letadlo tak postrádá znak, který užívali němečtí nacisté - jen na boku trupu má takzvané "trámové kříže".

Na webu modelforum.cz, kde se na čas objevily fotografie z upravování messerschmittu do německých barev, se ale proti kroku VHÚ zvedla vlna nevole. "Zase typický kočkopes. Když už jsme se tedy odhodlali prezentovat 'švalbku' tak, jak vypadala za války, proč ustrneme v půli cesty?" ptá se jeden z diskutérů.

"Nevím co je více kontraproduktivní - zda takto vymazávat nacistickou minulost Německa a pak nechat na neonacistech, aby jí nové generaci 'vysvětlovali', a nebo ji vysvětlit odborně v kontextu reálných událostí a historie a do té Me 262 patří i s hákovým křížem na směrovce jako výsostným znakem Luftwaffe na této části letadla," napsal další diskutér.

Hákový kříž tam byl, museli ho zamalovat

Restaurátor skutečně hákový kříž na svislou ocasní plochu letadla nastříkal. Jenže nakonec ho překryla další vrstva barvy - německé kamufláže. "Oni ji tam nastříkali, ale my jsme to nechtěli. Kamufláž je přefocená z knížky, tam hákový kříž je, ale od první chvíle bylo domluvené, že na letadle nebude," tvrdí Knížek.

Přinejmenším jeden z důvodů je nasnadě. V posledních týdnech a měsících se hodně debatuje o aktivitách neonacistů, jejich zatýkání a protestních pochodech.

"Nehodlám, aby mi někdo hajloval u letadla ve Kbelích," říká rezolutně Knížek. "Před několika týdny jsme odhalovali památník parašutistů (co zabili zastupujícího protektora Heydricha - pozn. red.), týden na to se tam začaly scházet skupiny, co tam rozhazují proněmecké vzpomínkové letáky," obhajuje rozhodnutí vystavit "neúplný" stroj.

 

Na modelforum.cz zazněl i jiný postřeh. "I když 'Němce' nastavím, svastika patří tam, kde byla. Na model i letadlo z muzea. Je to výsostné označení a nesouvisí to ze žádnou propagací ničeho. Proč jim nevadí jiné symboly, třeba srp a kladivo?" podivil se jeden z modelářů.

"Rudé hvězdy tu na letadlech být můžou, ale hákové kříže ne. Němci tady prostě za války zabíjeli, Rusové ne, tak jsou Němci vnímáni negativněji. Je zajímavé, že německá muzea to mají různě - třeba v Berlíně kříže být mohou, v Mnichově ne. Jeden by řekl, že to bude obráceně," řekl iDNES.cz odborník, který si nepřál s problematikou spojovat své jméno.

© KVH Mirotice 2006 - 2012. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode