WALTHER PPK 

 

Po dlouhá léta byla pistole Walther PPK uznávanou normou kapesní sebeobranné zbraně. Původ zbraně lze vysledovat do roku 1920, kdy firma Walther zkonstruovala svoji pistoli model 8, která předjímala mnoho z funkčních a konstrukčních charakteristik pozdějších pistolí Walther PP a PPK. Na přelomu dvacátých a třicátých let vznikla na základě požadavků německé policie Walther PP (Polizei Pistole ), určená jako služební pistole pro uniformované příslušníky. Během velmi krátké doby pak z pistole PP byla vyvinuta další zbraň, pistole Walther PPK ( Polizei Pistole Kriminall ). Vznikla na základě požadavku pruské kriminální policie dalším zmenšením rozměrů pistole PP tak, aby zbraň byla pohodlně nositelná v podpažním pouzdře neuniformovanými příslušníky. V průběhu druhé světové války pistoli používala hned celá řada složek německé branné moci, asi nejznámější je fakt, že pistole PPK byla předpisovou zbraní Luftwaffe. Po válce prodala firma Walther licenci na tyto zbraně francouzské firmě Manurhin a výroba v Německu byla pozastavena.

Pistole Walther PPK je zbraň určená pro skryté nošení s neuzamčeným, dynamickým závěrem. Původně byla zkonstruována v ráži 7,65 mm Browning, v průběhu let vznikly i verze v rážích 9 mm Browning, 6,35 mm Browning a .22 LR. Pistole je celoocelové konstrukce a jak vyplývá z jejího určení, i velice kompaktních rozměrů. Tomu je přizpůsoben i celkový design zbraně. Horní plocha závěru je oblá a vnější plochy vůbec jsou tvarovány tak, aby se snížilo riziko zachycení zbraně za oděv při rychlém tažení zbraně.

Spoušťový mechanismus je klasický dvoučinný, umožňující manuální napnutí bicího mechanismu. Bicí mechanismus používá vnější kohout. Ten má v zájmu udržení hladkého profilu zbraně pouze malý, oblý palečník s otvorem pro provlečení pojistného řemínku.

Otevřená miřidla jsou tvořena pevnou muškou a hledím, uloženým v závěru na rybinové drážce. Tím je umožněna stranová korekce nastřelení zbraně. Na horní ploše závěru je utvořena antireflexní lišta, která zabraňuje rušivým odleskům. Miřidla neměla žádné prvky zvýrazňující záměrný obrazec.

Pistole je vybavena manuální pojistkou. Ta je umístěna na levé straně závěru a brání v poloze "zajištěného" dopadu kohoutu na hlavu úderníku. Dalším bezpečnostním prvkem je výstražník, indikující přítomnost náboje v komoře. U části válečné produkce ( cca od roku 1944 ) byl výstražník z důvodu zjednodušení výroby vypuštěn.

Zásobník je jednořadý, což přispívá k malé šířce pistole. Záchyt zásobníku je umístěn vlevo nahoře na rámu zbraně, na úrovni přední hrany rukojeti. Po odpálení posledního náboje ze zásobníku zůstává závěr zachycený v zadní poloze. Pistole nemá manuálně ovládaný záchyt závěru. Opětovné nabití zbraně se provádí po zasunutí nového zásobníku pouhým krátkým stažením závěru dozadu a jeho vypuštěním vpřed.

 

Technická data pistole Walther PPK

Ráže: 7,65 mm   Browning
Celková délka: 154 mm
Výška: 106 mm
Šířka: 26 mm
Délka hlavně: 84 mm
Délka záměrné: 115 mm
Hmotnost prázdné zbraně: 580 g
Kapacita zásobníku: 7 nábojů

 

 

 

© KVH Mirotice 2006 - 2012. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode