Výprodej německých tanků

( Převzato z https://www.militaria.cz/cz/clanky/vojenska-technika/vyprodej-nacistickych-tanku-z-druhe-svetove-valky.html )

 

V Bulharsku budou dány do prodeje německé tanky a další technika z druhé světové války. Oznámil to bulharský deník Trud.

Nacistické tanky, které ležely celá desetiletí zapomenuty na bulharských polích, byly dány do aukce – a jeden z nich může být váš již za 100,000 euro.

Pozůstatky z druhé světové války představovaly od padesátých let základní první linii obrany proti invazi Nato do zemí bývalého východního bloku.

.

Tanky Panzer, stíhače tanků Jagdpanzer a samohybná děla Sturmgeschütz, zakopány v prostoru kolem tureckých hranic, byly od konce studené války do značné míry zapomenuty.

Ale poté, co se loňského roku k jednomu z nejvzácnějších kusů dostali chladnokrevní zloději, bulharská vláda rozhodla zahájit program na záchranu zbývajících strojů.

Podle bulharských novin Trud bylo mnoho tanků již zcela vydrancováno zloději, ale 22 tanků a děl má být podle oznámení bulharského ministerstva obrany dáno do prodeje.

Cenovka s číslicí 100,000 euro představuje podle bulharských novin Trud pouze vyvolávací cenu. Noviny píší, že nejlépe zachované kusy budou nejprve nabídnuty muzeím, teprve potom půjdou do aukce.

Nacisté dali během druhé světové války Bulharsku zhruba 200 tanků a těžkých děl. Poté, co Bulharsko v roce 1944 změnilo strany, byla děla obrácena proti nacistům, aby pomohla vyhnat Němce z jihovýchodní Evropy.

Po válce byla většina nacistických tanků v Bulharsku dána do šrotu, ale zhruba 40 z nich bylo zakopáno podél hranic s Tureckem.

V prosinci 2007 zatkly bulharské úřady dva německé státní příslušníky a jednoho bulharského armádního důstojníka, kteří údajně ukradli nedaleko města Jambul jeden z tanků a pokusili se ukrást druhý.

Sběratelé byli podle všeho ochotni zaplatit miliony eur za ukradený tank, jenž byl prý osobním darem Adolfa Hitlera bývalé bulharské královně.

Většina zbývajících kusů, jež byly zakopány, má podle všeho menší cenu, neboť značně utrpěly v důsledku drancování.

 

© KVH Mirotice 2006 - 2012. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode