Šturmovik u Bělotína

( Převzato z https://zpravy.idnes.cz/zemedelec-desitky-let-oral-nad-sestrelenym-letadlem-plnym-munice-py4-/domaci.asp?c=A091025_171429_domaci_bar )

 

Deset let pátrali znalci vojenské historie po sovětském letadle, které se při osvobozování Moravy a Slezska zřítilo do pole. Úspěšní byli až teď. Letadlo vyzbrojené spoustou munice našli mezi Bělotínem a Lučicemi u Hranic. Z nálezu ukrytého asi 40 centimetrů pod povrchem byl překvapen i zemědělec, který pole obdělával. 
Pole, na němž našli vojenští fandové sovětské letadlo 40 centimetrů pod povrchem. (25.10.2009)foto: Klub historie Muzea městyse Suchdolu nad Odrou

Pole, na němž našli vojenští fandové sovětské letadlo 40 centimetrů pod povrchem. (25.10.2009)

Část sovětského letadla nalezeného 40 centimetrů pod zemí. (25.10.2009)Munice, která byla v nalezeném sovětském letadle. (25.10.2009)Vojenští fandové vykopali na poli sovětské letadlo. (25.10.2009)Munice, která byla v nalezeném sovětském letadle. (25.10.2009)Pole, na němž našli vojenští fandové sovětské letadlo 40 centimetrů pod povrchem. (25.10.2009). Prohlédni fotky

"V záznamech ze sovětských válečných archivů je uvedeno, že stroj se zřítil u Suchdolu. Jenomže žádný místní pamětník si nic takového nepamatuje," říká jeden z nálezců Petr Bartošík ze sekce Vojenské historie Muzea městyse Suchdolu nad Odrou.

Pomohla náhoda. Ve vzpomínkách jednoho po válce odsunutého Němce našli nadšenci ze Suchdolu zmínku o tom, že nedaleko Bělotína se pátého května 1945 zřítilo sovětské letadlo typu Šturmovik.

Munice, která byla v nalezeném sovětském letadle. (25.10.2010)Část sovětského letadla nalezeného 40 centimetrů pod zemí. (25.10.2010)

"Nevěděli jsme přesně, kde by mohlo ležet, ale zase nás zachránila náhoda - zemědělec na poli vyoral nábojnici," říká Petr Bartošík. V sobotu vyzvedli z hlíny velkou část sovětského stroje - našli kabinu pilota a několik lidských kostí, motor, vrtulový list, ale i kanony, tři rakety RS 82, několik desítek dvouapůlkilogramových bomb a další munici.

"Zemědělec, na jehož poli letadlo asi čtyřicet centimetrů pod povrchem leželo, se docela vyděsil, po čem tolik let jezdil se zemědělskými stroji," řekl Bartošík. Munici odvezl pyrotechnik ke zničení, zbytek putoval do Suchdolu, kde místní členy klubu vojenské historie čekají stovky hodin čištění motoru a dalších součástek.

Pole, na němž našli vojenští fandové sovětské letadlo 40 centimetrů pod povrchem. (25.10.2010)

Nebudou to dělat prvně, podobně vyzvedli již řadu letadel, u mnoha z nich se jim podařilo také přesně určit, kdo je pilotoval, a díky jejich práci se tak mohli dozvědět příbuzní vojáků z obou stran fronty, kde jejich blízký zahynul. Jejich nálezy jsou vystaveny v suchdolském muzeu, bude tam také torzo šturmovika.

"Podle našich informací, které budeme moci potvrdit nebo vyvrátit díky zachovalému výrobnímu číslu motoru i nalezené osobní zbrani pilota, v letadle zahynul pilot Motovin, střelec Gukosjan stihl vyskočit s padákem, ale zřejmě byl krátce poté zastřelen," říká Jiří Bartošík.

Zdeněk Strnadel s částí kanonu letadla šturmovikNalezená součást sovětského letadla.

Sovětské letadlo ostřelovalo u Bělotína krátce před ukončením druhé světové války kolonu prchajících německých jednotek, sestřelil jej ale německý protiletadlový kanon. Ten den, pátého května 1945, byla v oblasti sestřelena čtyři sovětská letadla. "Tohle je teprve první z nich, další zatím marně hledáme - pamětníci rychle vymírají," říká Petr Bartošík.

Autoři:

© KVH Mirotice 2006 - 2012. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode