Zemřel sovětský vlajkonoš

( Převzato z : https://zpravy.idnes.cz/zemrel-vojak-ktery-v-roce-1945-sehral-veseni-sovetske-vlajky-na-reichstag-1n4-/zahranicni.asp?c=A100217_161830_zahranicni_stf )

 

Zemřel voják, který v roce 1945 sehrál věšení sovětské vlajky na Reichstag

17. února 2010  16:18
V ruském Dagestánu zemřel 93letý hrdina Rudé armády Abdulchakim Ismajlov, který v roce 1945 pózoval fotografovi při sehrané scéně věšení sovětské vlajky na německý Říšský sněm. Snímek z dobytého Berlína hojně využívala propaganda a stal se symbolem porážky Adolfa Hitlera. 
Abdulchakim Ismajlov a další dva vojáci Rudé armády vyvěšují při sehrané scénce sovětskou vlajku na budovu říšského sněmu v Berlíně (2.května 1945)foto: AP

Abdulchakim Ismajlov a další dva vojáci Rudé armády vyvěšují při sehrané scénce sovětskou vlajku na budovu říšského sněmu v Berlíně (2.května 1945)

Abdulchakim Ismajlov zemřel ve své rodné dagestánské vesnici Chasavjurt v úterý pozdě večer a spolu s ním odešla i část historie. Jeho příběh totiž z učebnic znají celé generace nejen ruských školáků.

Ismajlov se přitom do dějin zapsal náhodou. Za druhé světové války sloužil v Rudé armádě a prošel i krvavou bitvou u Stalingradu. Příslušník motorizovaného pluku byl za válečného běsnění pětkrát zraněný, ale nakonec se dostal až do dobytého Berlína.

Vlajku z ubrusů věšeli tři komparzisté

Tři dny po pádu německé metropole ho na střeše Říšského sněmu zvěčnil fotograf agentury TASS Jevgenij Chaldej, jak podpírá kolegu, který právě na symbol Německa zavěšuje sovětskou vlajku.

Chaldej až mnohem později přiznal, že byl celý snímek zinscenovaný a vlajka byla sešitá ze tří ubrusů. Pravou sovětskou vlajku totiž sestřelili němečtí "snajpři". Tři rudoarmějci sehráli jen roli komparzistů.

Ismailov po válce pracoval jako předseda kolchozu a funkcionář komunistické strany. Na fotografii ho odborníci identifikovali až jednapadesát let po skončení války a dostal medaili pro hrdinu Ruska. Stále žijí čtyři jeho děti.

© KVH Mirotice 2006 - 2012. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode