Bílé helmy

Na českých "bojištích" se docela rozmáhají bílé zdravotnické helmy označené velkým červeným křížem. Jak je však z fotek patrné jedná se o velký omyl. Na žádné z fotografií , a internet jich nabízí několik stovek, jsem mimo zimní kamufláže nenašel u zdravotníka bílou helmu nebo helmu označenou červeným křížem. Také pamětníci s kterými jsem měl možnost mluvit si na nic podobného nepamatují. ( Nikdo z nich však nebyl zdravotník. Jednalo se hlavně o příslušníky slovenské armády bojující v Rusku, kteří se později přidali k svobodovým jednotkám. )

Z logiky věci však vyplývá, že zdravotník neměl v Rusku sebemenší důvod na sebe upozorňovat výraznou helmou. Ani jednou z bojujících stran nebyly dodržovány válečné konvence a zdravotník se tak stával pro Rusy stejným terčem jako kterýkoliv z německých vojáků. Zdravotníci navíc patřili , pro bojovou morálku bojujících jednotek, k velmi důležitému a navíc odborně vyškolenému personálu, takže ani velení armády nemělo zájem na jejich "zviditelnění". ( Zatím se mi nepodařilo najít jedinou směrnici, která by tento názor vyvracela. )

Ani fotky z bojů v Polsku, nebo v západní Evropě neukazují používání bílých helem. Několik snímků z Francie ( 1940 i 1944-45 ) naopak ukazuje použití maskování na helmách. Jedná se hlavně o různé větévky a trávu ( 1940 ), ale také o maskovací nátěr helem ( 1944 ).

 

© KVH Mirotice 2006 - 2012. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode