P 38 Walther

Pistole Walther měla nahradit ve výzbroji německé armády vynikající, ale zároveň výrobně velice složitou armádní pistoli P 08. Práce na nové pistoli trvaly od roku 1935 do 1937, během té doby byla vyvinuta pistole Walther P 38. Během tohoto dlouhého vývoje přišly některé konstrukční novinky, konstrukce uzávěru Ericha a Georga Walthera a další úpravy Fritze Walthera a Fritze Barthelmesa. Před zadáním nové zbraně do masové výroby byly vytvořeny tři linie vývoje prototypů: MP - Militär Pistole, AP - Armee Pistole a HP – Heerespistole ( která již měla vzhled pistole P 38 ). Po změnách požadovaných nemeckou armádou byla 26.dubna 1939 pistole, pod označením P 38, přijata do výzbroje Wehrmachtu.

Pistole fungovala na principu krátkého zákluzu hlavně. Uzamčení závěru zajišťovala výkyvná závora. Spoušťové ústrojí bylo dvojčinné. Pistole se dala snadno rozebrat k čištění a měla velmi účinné pojistné systémy, včetně úderníkové pojistky. 

 

Výroba probíhala pouze ve třech zbrojovkách:

Carl Walther Waffenfabrik AG, Zella.Mehlis - kódy ac/40, ac/41, ac/42, ac/43,ac43, ac44,ac45

Spreewerk Hrádek nad Nisou (Grottau) - pobočný závod mateřské továrny Spreewerk GmbH, Spandau - kódy cyq resp. cvq

Waffenfabrik Mauser, Oberndorf a.d. Neckar - kódy byf/42, byf/43, byf/44 a po změně krycího kódu svw/44, svw/45

 

Subdodavateli pak byly další zbrojovky

FN ( Fabrique Nationale dArmes de Guerre), přejmenovanou Němci na DWM Lüttich se vyráběly závěry, těla pistolí a závory. I když byly vyrobeny u FN nesly kódové značení objednavatele: ac/43, ac/44 . Tyto díly byly částečně postoupeny pak od Waltherů i do hrádeckého Spreewerku a do Oberndorfu.

V ČZ Strakonice byly od 15. července 1943 vyráběny hlavně pistole P 38. Do konce války bylo dodáno celkem 31 010 ks hlavní. Jsou rozeznatelné kódem ČZ fnh.

Pobočka Walther v Zell - Mehlis, Mauser v Oberndorfu, Erste Nordböhmische Metallwarenfabrik v Niedereinsiedel ( Dolní Poustevny ) a s velkou pravděpodobností i Spreewerk - Kratzau ( Chrastava ) vyráběly zásobníky

Bakelitové střenky se vyráběly Julius Posselt, Jablonec nad Nisou kód 1W; Carl Walther, Zella - Mehlis kód 480 později V7; Trolitan.Presswerk,Weiskirchen, Trier Sársko kód Z3; AEG Allgemeine Elekricitäts Gesellschaft, Henningsdorf, Osthavelland kód 38; Durofol KG,O.Brangs & Co logo Kosočtverec s nápisem Durufol; a na konci války z termoplastu Novodur od neznámého výrobce bez značení.

Do konce války bylo vyrobeno celkem 1.200.000 kusů zbraně. Walther byl kromě standardní verze vyráběn také s kratší hlavní pro speciální oddíly. Navíc byly pro P 38 vyráběny dva tlumiče zvuku.

 

Technická data pistope P 38 Walther

ráže - 9x 19 Parabellum

celková délka - 219 mm

délka hlavně - 124 mm

úsťová rychlost - 350 m/s

hmotnost - 0,96 kg

efektivní dostřel - 50 m

kapacita zásobníku - 8 nábojů

© KVH Mirotice 2006 - 2012. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode