Zemřel veterán od Labe

( Převzato z : https://zpravy.idnes.cz/zemrel-veteran-rude-armady-ktery-v-roce-1945-podal-ruku-americanum-p88-/zahranicni.asp?c=A100129_175838_zahranicni_ash )

 

29. ledna 2010  17:59
Ve věku 87 let zemřel v úterý veterán sovětské armády Alexandr Silvaško, jenž vstoupil do dějin jako voják, který si na rozbitém mostě přes Labe u města Torgau v Sasku jako první podal 26. dubna 1945 ruku s americkým vojákem poté, co se obě armády koncem druhé světové války na německém území setkaly. Oznámila to v pátek běloruská média. 
Setkání Američanů (vlevo) s se sovětskými vojáky na Labi  - snímek, který oblétl světfoto: AP

Setkání Američanů (vlevo) s se sovětskými vojáky na Labi - snímek, který oblétl svět

Fotografie známé po celém světě zachytily poručíka Silvaška při této slavné události, kterou přežil o 65 let, s jeho americkým protějškem, rovněž poručíkem Williamem Robertsonem. Ten zemřel již v roce 1999.

Ještě v roce 1985 se oba veteráni v rámci oslav 40. výročí konce války v Torgau opět setkali a znovu si podali ruce, a to přímo pod fotografií na památníku tohoto setkání.

Předzvědné oddíly 1. americké armády a sovětské 5. gardové armády se setkaly u Torgau vlastně již 25. dubna. Důstojníci Robertson a Silvaško tehdy skutečně veleli hlídkám, které se u Němci rozbitého mostu přes Labe setkaly.

Teprve o den později, 26. dubna, však bylo uspořádáno historické setkání pro novináře a fotografy, které obě strany využily propagandisticky jako symbol blížícího se definitivního konce války. Nacistické Německo kapitulovalo o 12 dní později, po dobytí Berlína a Hitlerově sebevraždě.

Běloruská média uvedla, že Silvaško byl ve středu pohřben ve vesnici Michanoviči nedaleko Minsku, kde žil.
 

© KVH Mirotice 2006 - 2012. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode