Nález něm. letadlové lodi

( Převzato z https://www.militaria.cz/cz/clanky/vojenska-technika/nalez-vraku-nemecke-letadlove-lodi.html )

 

Polské válečné námořnictvo patrně našlo vrak lodi Graf Zeppelin

Varšava, Polsko – Polské válečné námořnictvo v úterý prohlásilo, že v Baltském moři identifikovalo potopený vrak lodi, téměř určitě se jedná o německou nacistickou letadlovou loď – Graf Zeppelin. Nález slibuje objasnění 59 let staré záhady halící zkázu lodi.

Polská naftařská společnost Petrobaltic objevila vrak lodi na začátku tohoto měsíce na mořském dně 38 mil severně od severského přístavu Gdaňsk.

Mluvčí polského námořnictva, korvetní kapitán Bartosz Zajda oznámil, že polské námořnictvo, které se domnívalo, že by mohlo jít o vrak lodě Graf Zeppelin, vyslalo v úterý hydrografické průzkumné plavidlo.

„Jsme si na 99 procent jisti – více než na 99,9 procent – že vše naznačuje, že se jedná o Graf Zeppelin,“ oznámil Dariusz Beczek, vojenský velitel lodi ORP Arctowski, ihned poté, co se v úterý ráno, po dvou dnech výzkumné cesty, vrátil do přístavu.

Zajda dále řekl, že během doby kdy byli na moři, námořní experti použili na dálku řízeného podvodního robota, fotografický sonar a nahrávací zařízení a tak získali digitální obraz 850 stop dlouhé lodi.

Zajda řekl agentuře Associated Press: „Analýza sonarových fotografií a jejich porovnání s historickými dokumenty ukázaly, že se jedná o Graf Zeppelin“.

Zajda uvedl řadu charakteristik vraku lodi přesně odpovídajících lodi Graf Zeppelin včetně jejích rozměrů a také speciální zařízení, jež zvedalo letouny z dolní paluby na vzletovou.

Zajda řekl, že námořní experti čekali s prohlášením, že se jedná s naprostou jistotou o letadlovou loď, že najdou na některém lodním boku nápis Graf Zeppelin.

Graf Zeppelin byla jediná německá letadlová loď druhé světové války. Vyplula 8. srpna 1938, ale nikdy se dostala do bojové akce. Po porážce Německa v roce 1945 převzal loď Sovětský svaz. Loď byla naposledy viděna v roce 1947 a od té doby je další osud lodi zahalen tajemstvím.

Zajda oznámi, že námořní průzkum pokračuje zpracováním materiálů nashromážděných během dvou dnů výzkumu na moři, ale celková analýza vraku lodi spadá do historických a dalších vědních oborů. Dále prohlásil že Graf Zeppelin téměř jistě nadále zůstane na dně moře – je technicky nemožné vyzdvihnout loď z vody.

Kapitán polského válečného námořnictva Dariusz Beczek drží obrázek, který téměř s jistotou dokazuje, že potopenou lodí je Graf Zeppelin

Model lodi v německém Automobilovém a technickém museum v Sinsheimu

Spuštění letadlové lodi Graf Zeppelin na vodu

© KVH Mirotice 2006 - 2012. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode