Norové vyzvednou něm. ponorku

 ( Převzato z https://zpravy.idnes.cz/norove-nechaji-vytahnout-valecnou-ponorku-s-nebezpecnou-rtuti-pw0-/zajimavosti.asp?c=A090130_170238_zajimavosti_jba )

 

Norská vláda nechá vytáhnout z mořského dna německou ponorku U-864. Potopili ji Britové před téměř 65 lety. Vrak skrývá náklad 67 tun nebezpečné rtuti. Oslo původně plánovalo vrak zakrýt betonovým sarkofágem.
Britská ponorka HMS Venturer, která během 2. světové války potopila německé plavidlo U-864foto: Wikipedia

Britská ponorka HMS Venturer, která během 2. světové války potopila německé plavidlo U-864

Ekologičtí aktivisté upozorňují už několik let na nebezpečí, které rtuť pro životní prostředí znamená. Vrak vyzvedne specializovaná nizozemská společnost. Podle odhadů by mohly náklady dosáhnout více než jedné miliardy norských korun (přes 3,14 miliardy Kč).

Původně v roce 2007 vláda rozhodla o zabetonování vraku právě kvůli vysoké ceně vyproštění plavidla. Změnu v názoru kabinetu vysvětlila norská ministryně rybolovu Helga Pedersenová tím, že se záměr setkal s nesouhlasem obyvatel pobřeží a konzervace trosek by znamenala riziko pro rybolov.

Záběry ze zkoumání vraku ponorky

Ponorka dlouhá 87,5 metru a těžká 1 400 tun vyrazila z norského Bergenu 7. února 1945. Mířila s vojenskými vývojovými plány a konstrukčním materiálem do Japonska. Na palubě bylo 70 členů posádky a další tři spolucestující.

Když stroj objevila britská ponorka HMS Venturer, vydal německý kapitán rozkaz k ústupu zpět do bergenského přístaviště. Britům se ale nakonec podařilo německý stroj potopit. Nikdo zkázu U-864 nepřežil. Plavidlo se podařilo najít na mořském dně až v roce 2003.

© KVH Mirotice 2006 - 2012. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode